ÜRÜN BULUNMAMAKTADIR

ST DUPONT

İLK ST DUPONT LÜKS ÇAKMAKLARIN NASIL DOĞDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

Paris'in ünlü lüks çakmak ve kesici markası ST Dupont çakmakların ilk olarak nasıl ortaya çıktığını belki de çok azınız biliyordur. Bu markanın arkasında duran Simon Tissot-Dupont, bu işi açmadan önce 25 yaşından beri 1800'lerin ortalarında, Paris lüksünü ve yüksek kaliteli moda ürünleri pazarını nasıl kontrol altında tutacağını öğrendi.

ST Dupont Markasının Kısa Tarihi

ST Dupont'un hikayesi, 1872'de Paris'te Rue Dieu'daki bir atölyede, genç Dupont'un Avrupalı ​​seçkinler için lüks valizler üretmeye başlamasıyla başladı. Kaliteli deri valiz ve evrak çantaları ile faaliyete başlamasından sadece 10 yıl sonra, fabrikası dünyanın en büyük mağazalarından biri olan Les Grands Magasins du Louvre'un tedarikçisi haline geldi ve ST Dupont markalı ürünler en yüksek sosyal çevrelerin vazgeçilmez unsuru haline geldi. . Simon Tissot-Dupont, 35 yıldır yüksek kaliteli deri çantaların lider üreticisi olarak sektörün ön saflarında yer almıştır. ST Dupont, 1919'da şirketi iki oğluna; Lucien ve André'ye miras bırakarak şirketten ayrıldı. İki kardeş, ST Dupont şirketi bünyesindeki iş gücünde bazı değişiklikler yaparak işçi ekibini, kuyumcu, ahşap ustası gibi ustalarla zenginleştirdi. Oymacılar, deri ustaları ve çilingirler.

ST Dupont kardeşler evrak çantaları ve seyahat aksesuarları üretmeye devam ettiler ve bir noktada fabrikayı ailenin memleketi, Annecy Gölü yakınlarındaki bir kasaba olan Alpler'in eteğindeki Faverges'e taşıdılar.

İlk ST Dupont Çakmağı Ne Zaman Piyasaya Sürüldü ?

1941 yılı, ST Dupont işinde yeni bir yönü işaret edecekti - ilk ST Dupont çakmağının piyasaya sürülmesi. O yıl, Patiala Mihracesi haremi için 100 muhteşem cilalı el çantası sipariş etti ve her birinin bir çakmak som altından olmasını istedi. ST Dupont'un yenilikçi ustaları, dünyanın ilk lüks çakmağını yaratmak için güçlerini birleştirdi. ST Dupont çakmak serileri böyle doğdu. Neredeyse 150 yıldır, ST Dupont lüks ile eşanlamlı olmuştur - yaratıcılık, tavizsiz kalite ve nesilden nesile aktarılan benzersiz uzmanlığı bir araya getirmektedir. Kişiselleştirilmiş seyahat sandıkları, kısa sürede Avrupa'nın seçkinleri için nihai aksesuar haline geldi. Grand Magasins du Louvre gibi on dokuzuncu yüzyılın önde gelen mağazaları onu tedarikçi olarak seçti ve Eugénie de Montijo gibi şahsiyetler onun makyaj çantasını Dupont'tan sipariş etti.

1930'da Lucien Tissot Dupont, ST Dupont'un derisine daha fazla dayanıklılık ve esneklik kazandırmak için elmas tozu kullanarak tamamen yeni bir tabaklama tekniği geliştirdi. Bu, derinin ısıya, neme ve seyahat denemelerine dayanabileceği anlamına gelir. Bu sofistike teknik, Diamond Soft serisi için hala kullanılmaktadır. 1935'te Georges Novossiltzeff'i işe aldıktan sonra ST Dupont, metal üzerinde Asya cila tekniğinde ustalaşan ilk lüks Marka oldu ve o zamandan beri bu sırrı elinde tutuyor. İki Tissot Dupont kardeş, İkinci Dünya Savaşı sırasında ilk lüks benzinli çakmağı geliştirdiklerinde girişimci ruhlarını ve yeniden icat etme yeteneklerini de sergilediler; Patiala Mihracesi bu yepyeni ürünü benimseyen ilk müşteriler arasındaydı. Kısa bir süre sonra, 1952'de ilk lüks gazlı çakmak geliştirildi: "D57". Bu teknik devrim, brülör üzerindeki küçük bir kolu kullanarak alevin yoğunluğunu ayarlamak için benzersiz bir yetenek sunuyordu. Jackie Kennedy Onassis'in talebi üzerine ve talepkar müşterilerini memnun etmeye hevesli olan Maison ST Dupont, 1973'te ilk lüks tükenmez kalem olan "Classique ST Dupont"u tasarladı. 2017 yılında, ilk çakmağın 75. yıl dönümünde, ST Dupont dünyanın ilk komplikasyon çakmağını ortaya çıkardı. Altın ve paladyum danteli andıran, aynı anda hem güçlü hem de narin olan 200 parçadan oluşan bu metal paradoks, çalışan parçaları görünen gizli bir kodla korunuyor. Hem çift alev hem de meşale aleviyle, Faverges zanaatkarlarının becerilerini gösteren bu illüstrasyonun tasarlanması ve üretilmesi dört yıl sürdü. 1934'te basın, ST Dupont 'u "kralların sandık üreticisi" olarak selamladı. Mavi kanlılar, sinema efsaneleri, moda ikonları, zengin sanayiciler ve politikacılar, en büyük isimlerin tümü, Lucien ve ekibinin onları olması gerektiği gibi karşıladığı Paris'teki genel merkeze gelirdi. Hiçbir şey çok güzel ya da abartılı değildi. ST Dupont 'un ünlü müşterileri arasında 1945'te özel bir seyahat bagajı sipariş eden Wallis Simpson da vardı. İki yıl sonra, Hollywood yıldızı Humphrey Bogart, ST Dupont'un ustalarından yatı Santana'da uçuşlar ve hafta sonları için hafif bir seyahat çantası tasarlamalarını istediğinde ikonik “Bogie” doğdu. Aynı yıl, ST Dupont, Edinburgh Dükü ile olan düğününü kutlamak için Kraliçe II. Elizabeth için son seyahat bagajını yaptı. 1953'te André Tissot Dupont, Audrey Hepburn için gizli bölmesi olan Riviera el çantasını tasarladı.anat dünyasıyla yakından bağlantılı olan ST Dupont, çok sayıda işbirliğine girmiştir .

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR