TR5688
₺292,50 KDV Dahil
₺325,00 KDV Dahil
TR2989
₺421,20 KDV Dahil
₺468,00 KDV Dahil
1 2 3 ... 5 >

            Puro Nemlendiricisi

         

  Puro içerken en önemli olan şey doğru nemlenmiş olan bir puroyu içmektir. %65-%75 arası her nem değeri doğru olarak kabul edilebilir fakat burada önemli olan sizin hangi nem değerinde puro içmekten zevk alıyor olduğunuzdur. Bunun için yapmanız gereken şey puro nemlendiricisi seçerken mümkün olduğu kadar fazla nem değerinde puro içmeye ve sizin için doğru olan nem değerini bulmaya dikkat edin. Şunu unutmayın nem arttıkça puronun çekimi zorlaşır, dumanı azalır, aroması artar. Nem azaldıkça duman artar, çekim kolaylaşır, alınan aroma azalır. Bu bir dengedir ve bunu ancak zamanla öğrenebilirsiniz. Zaman içerisinde farklı nem değerlerinde purolar içerek size uygun olan puro nem değerini en doğru şekilde bulabilirsiniz. Puro nemlendirici seçimlerinizde size uygun nem değerini belirledikten ve humidor kapasitenize karar verip aldıktan sonra en doğru puro nemlendiricisini kullanmaya başlayabilirsiniz demektir. Humidor nemlendirmek puro zevki için en olmazsa olmaz koşullardan birisidir ve doğru nemlendirme tekrar tekrar bahsetmek gerekir ise için en önemli unsurlardandır. 

Puro nemlendirici çeşitleri ülkemizde oldukça fazladır ve farklı markalar adı altında satılmaktadır. puro nemlendiricileri klasik puro nemlendiricileri, jel puro nemlendiricileri, silikon puro nemlendiricileri ve elektronik puro nemlendiricileri kategorileri altında farklı çeşitlerde puro nemlendiricileri bulunmaktadır. Puro nemlendirme çözümleri içerisinde size en uygun puro nemlendiricisini seçmek için biraz daha detaylı bir şekilde bahsetmemiz gerekirse değerlendirmeniz gereken unsurlar şunlardır; hangi nem değerinde puro içmeyi seviyorsunuz, ispanyol sedir ağacımı yoksa akrilik bir humidor mu kullanıyorsunuz, puro kutunuz maksimum kaç adet puro kapasitesine sahip, puro kutusu yada humidorunuzu günlük yada haftalık olarak ne sıklıkla ve kaç defa açıp kapatıyorsunuz, puro dolabı yada puro kutunuzu nasıl bir ortamda ve hangi sıcaklıklar arasında saklıyorsunuz gibi benzeri bazı sorular bulunmaktadır. Aşağıda bunlardan biraz daha detaylı bahsediyor olacağız.

Hangi nem değerinde puro içmeyi sevdiğinize karar verme sürecinden size yazımızın başında bahsetmiştik, ispanyol sedir ağacı bir humidorun nemlendirme işlemi ile akrilik bir humidorun nemlendirme işlemi için gereken puro nemlendirme kapasiteleri farklıdır. 50 puroluk bir humidora 2 adet Boveda yada 50'lik bir klasik nemlendirici koymanız gerekir iken bu humidor eğer akrilik malzemeden yapılmış bir ürün ise 1 adet boveda yada 25 puro nemlendirme kapasiteli herhangi bir nemlendirici puro kutusu nemlendirme işinizi çözecektir. Puro kutusu nemlendirici kapasitesi puro kutunuzun ebatı ile doğrudan orantılıdır. Puro kutusu içerisine maksimum kaç adet puro alabiliyor ise kullanmanız gereken nemlendiriciyi o adete göre hesaplamalısınız. Örneğin 125 puro alabilen bir puro saklama kutunuz var, o kutu için 5 adet Boveda 60 gr puro nemlendirici yada 125 puroluk bir klasik nemlendirici yada jel kullanmalısınız. İçerisinde 10 puro da olsa 125 puro da olsa nemlendiriciler alanı nemlendirdiği için aynı adette humidor nemlendirici puro kutusu içerisine konmalıdır. Bu en çok puro nemlendirme işlemi sırasında yapılan hataların başında gelmektedir. Çok sık açılıp kapattığınız bir humidorunuz var ise puro nemlendirici olarak biraz daha fazla nemlendirici kullanmanız humidor içi nem düzensizliğinin daha kısa sürede normale dönmesine olanak sağlayacak purolarınızı nem dalgalanmalarından koruyacaktır. Fazla nemlenmiş puro veya kurumuş olan bir puro açıkçası karşılaşmak istemediğimiz bir durumdur. Ayrıca unutmayınız ki çok sıcak yada çok soğuk bir ortamda puro kutunuzu yada humidorunuzu saklamanızı tavsiye etmiyoruz. Çünkü yüksek nem humidor içi nem değerlerini fazlaca yükseltebildiği gibi düşük sıcaklıkta purolarınızın kurumasına sebebiyet verebilir. Bu yüzden puro kutularınızı normal oda sıcaklarında saklamanız puro nem değerleri için sağlıklı sonuçlar doğuracaktır.  

Puro nemlendirici satın alırken humidor nemlendirici satın alma ile aynı anlama geldiğini bilmenizi isteriz. Puro nemlendirici satın almanız ile birlikte ürünleriniz aynı gün veya en geç ertesi gün tarafımızca kargolanmakta ve size teslim edilmektedir. Ürünlerimizin tamamı garantilidir. 

Puro nemlendirme markalarını inceleyecek olursak piyasada bir çok marka bulabilirsiniz. Bunların içerisinde en önde ve en son çıkan puro nemlendirici markası Boveda'dır. 

Puro nemlendirici, tek yönlü nem yayan bir bakım ürünüdür. Puro severler nemlendirmenin tat ve zevk alma noktasında üstlendiği rolün farkındadır. Puro ne kadar kaliteli veya pahalı olursa olsun doğru bir şekilde nemlendirilmezse sonuç hüsrandır. Puronun nemini korumak için nemlendiricinin yanı sıra uygun kılıf, kutu, tüp ve humidorlar tercih edilmelidir. Sadece uygun taşıma ve saklama kabında bulunan purolar ideal nem değerini muhafaza edebilir. Puronun ideal nem değeri kişiye göre değişiklik gösterse de ortalama % 65 ile % 70 arası kabul görüyor. En mükemmel değeri kişinin kendi damak zevki belirler. Hangi nem değeri zevkinize uygun olursa olsun % 65'in altına ve % 75'in üstüne çıkmamalısınız.

Nem oranı puronun aromasını, dumanını ve içimini doğrudan etkiliyor. Nem oranı azaldıkça purodan alınan aroma azalır, duman artar ve içimi zorlaşır. Dengeyi sağlamak için tecrübe ederek karar verebilirsiniz. Puro nemlendirici içerisinde bulunan köpük doğal buharlaşma sağlayarak humidor içerisine nem veriyor. Bu köpüğün ortalama ömrü 6 aydır. 6 ay içerisinde nem sağlama işlemini yitireceği için yenisi ile değiştirmek gerekiyor. Bu süreyi sıcaklık ve soğukluk da etkiliyor. Yani sıcak veya soğuk havalarda humidorun nemi sık sık azalacağı için köpük işlevini daha çabuk yitirebiliyor. Bu yüzden özellikle klasik bir nemlendirici tercih ettiyseniz sıcaklık değişimi fazla olmayan ortamları seçmeniz isabet olacaktır.

Piyasada 3 farklı puro nemlendirici seçeneği bulabilirsiniz. Bu seçenekler şu şekildedir:

Klasik puro nemlendirici

Jel puro nemlendirici

Elektronik puro nemlendirici

Farklı sistemlere sahip olsada tüm nemlendiriciler benzer etki yaratıyor. Örneğin jel puro nemlendirici klasiklere oranla sıcaklık farkından daha az etkileniyor. Salınımı daha kontrollüdür. Nem oranını % 70 seviyesinde tutmak için dizayn edilmiştir. Elektronik nemlendiriciler fan yardımı ile nem seviyesinin aynı ayarda kalmasını sağlıyor. Burada istediğiniz nem değerini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Ortamın nemi ayarladığınız seviyenin altına düşerse fan çalışarak humidorun nemini düzenliyor. Kabin homidorlarda kullanılan elektronik nemlendiriciler puro tutkunları için en iyi seçenekler arasında yer alıyor.

Puro Nemlendirici Dolumu

Puroyu sağlıklı bir şekilde saklamak ve keyifli bir içim deneyimi yaşamak istiyorsanız nemlendirme konusuna özen göstermelisiniz. Nemlendiriciyi iki haftada bir değiştirmek ve altı ayda bir de yenilemek gerektiğini unutmayın. Nemlendiriciyi doldurmak için humidordan çıkarın ve

aktivatör ile doldurun. Sıvı haznesine dolduracağınız aktivatörün kaliteli olmasına özen gösterin. İyi nemlendirilmiş bir puro keyifli bir içim sunar.

Puro Nemlendirici Suyu

Puro bakımına ne kadar özen gösterirseniz o kadar verim alırsınız. Nem değerini ortam sıcaklığı doğrudan etkileyeceği için kullanılan diğer ekipmanların da doğru seçilmesi gerekiyor. Nemlendirici dolumu sırasında içme suyu veya musluk suyu nemlendiriciye zarar verdiği için kesinlikle tavsiye edilmez. Propilen glikol ve saf su karışımından oluşan aktivatörleri tercih edebilirsiniz.

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR